W roku szkolnym 2012/2013 w szkole został zrealizowany jeden projekt:

Projekt 1 - "
Ostern in unseren Ländern-Easter in our countries"

Poniżej znajduje się artytkuł przygotowany przez nauczycielkę języka niemieckiego panią Agnieszkę Satro
na temat tego projektu.

Ostern in Europa

Schüler der ersten Klasse kösliner Schule Samochodówka vergleichen Osternbräuche in europäischen Ländern.

Einen Monat vor Ostern begann die Klasse Ita das Projekt Ostern in unseren Ländern-Easter in our countries. Das Projekt leiteten eine Deutschlehrerin und eine Englischlehrerin. Als Ziel sollte man Sitten und Bräche, Speisen und Osternbeschäftigungen einerseits kennen lernen und andrerseits auch vergleichen.
Ergebnis waren E-Mails und Posters zum Thema Ostern. Die Schüler hatten damit eine tolle Möglichkeit Wortschatz zu lernen ohne zu pauken. Sie sammelten eigenständig Wörter und machten daraus Kreuzworträtsel. Sie lernten E-Mails Schreiben- was eine Abiaufgabe ist (richtige Form und sprachliche Korrektheit nicht vergessend).
Im Unterricht schafften die Schüler Posters mit Wortschatz- in Gruppen zu viert. Jeder Schüler schrieb auch einen Steckbrief- mit Informationen über sich. Wir besprachen auch alle Materialien, die von andern Schulen kamen.
An dem Projekt nahmen Schulen aus Italien, Ungarn und Rumänien teil. Leider fiel die rumänische Schule ganz schnell aus. Italiener dagegen glänzten mit ihrer Beschreibungen und Fotos von festlich dekorierten Tischen.

Agnieszka Satro

Wielkanoc w Europie

Uczniowie klasy I koszalińskiej samochodówki w projekcie etwinning porównują zwyczaje wielkanocne w krajach europejskich.

Na miesiąc przed Świętami Wielkanocnymi klasa 1Ta pod kierownictwem nauczycielek języka niemieckiego i angielskiego wzięła udział w projekcie Ostern in unseren Ländern-Easter in our countries. Celem projektu było poznanie i porównanie zwyczajów, tradycji, posiłków i sposobu spędzania świąt.
Rezultatem projektu były maile i plakaty dotyczące świąt. Uczniowie mogli nauczyć się słownictwa związanego z Wielkanocą w sposób inny niż wkuwanie z kserówki. Samodzielnie przygotowywali listy słówek i umieszczali je w krzyżówkach. Nauczyli się również pisać e-mail – czyli jedno z zadań maturalnych, pamiętając o formie i poprawności językowej.
Na lekcjach w szkole zajmowaliśmy się tworzeniem plakatów z słówkami- klasa była podzielona na 4 osobowe grupy projektowe. Każdy z uczestników przygotował również list gończy- przedstawiając siebie. Na lekcjach owialiśmy również materiały nadesłane przez uczniów z innych szkół.
W projekcie wzięły udział szkoły Włoch, Węgier i Rumunii. Niestety szkoła rumuńska szybko się wycofała. Natomiast włosi zachwycili nas swoimi opisami i zdjęciami z własnych świątecznych stołów.